MicroStrategy: java.io.StringWriter, java.lang.OutOfMemoryError Hataları ve Çözümü

02.11.2017 / Emir Bora Turan

Merhaba,

Yine raporların yoğun olarak kullanıldığı MicroStrategy sunucularında karşılaşılan bir hatayı ve nasıl çözüleceğini anlatacağım.

MicroStrategy raporlarınızı eğer IIS ile publish ediyorsanız, IIS Intelligence Server ile etkileşimde bulunurken Java Virtual Machine kullanır.

Zamanla yoğun kullanılan sistemlerde Java Virtual Machine’nin kullandığı heap size’i dolar ve IIS’ten aşağıdaki gibi hata mesajları döner.

  • NewObject failed for java.io.StringWriter
  • java.lang.OutOfMemoryError: Java heap space

java

Bu hataları geçici olarak anlık bertaraf etmek için IIS’i restart etmek gerekir.

IIS aşağıdaki komutla basitçe restart edilebilir.

iisreset

Peki bu hatalarının önüne geçmek için kalıcı olarak nasıl bir çözüm uygulayabiliriz?

Bunun için MicroStrategy sunucunuzun kurulu olduğu Windows Server işletim sisteminde regedit çalışma defterinde küçük bir revize yapmanız gerekir.

Normalde standart olarak HeapMaxSize 512 MB olarak gelir. Siz sistem kaynaklarınıza göre istediğiniz değerde güncelleyebilirsiniz. Ben örnek olması açısından değeri 2048 MB olarak veriyorum.

32-Bit İşletim Sistemleri için Regedit Yolu:

  • HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\MicroStrategy\JNI Bridge\Configuration\JVM Options\HeapMaxSize yoluna gidilir ve HeapMaxSize 2048 MB olarak değiştirilir.

64-Bit İşletim Sistemleri için Regedit Yolu:

  • HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Wow6432Node\MicroStrategy\JNI Bridge 64\Configuration\JVM Options\HeapMaxSize yoluna gidilir ve HeapMaxSize 2048 MB olarak değiştirilir.

heap

Ardından IIS restart edilerek sistem erişime açılır.

 

Yazan: Onur YURTSEVER (Eczacıbaşı Bilişim)

PAZARLAMA SÜRECİNE İLİŞKİN KİŞİSEL VERİLERİN İŞLENMESİ AYDINLATMA METNİ

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz; veri sorumlusu olarak Eczacıbaşı Bilişim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (“EBİ”) tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin detaylı bilgilere https://www.ebi.com.tr/hakkimizda/kvkip/ adresinde yer alan Eczacıbaşı Bilişim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.